FORUMDAYIZ

Evrensel Yasalar
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Spritüel Gen

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 44
Kayıt tarihi : 31/05/09

MesajKonu: Spritüel Gen   Paz Mayıs 31, 2009 2:56 pm

Fizyolojik bilimlerin kendisi kadar eski bir tartışma olan doğaya karşı doğa tartışması hala devam etmektedir: İnsan davranışı öğrenilmiş midir, kalıtımsal mı? Katı davranış bilimcilerin çevrenin insan davranışını etkileyen belirleyici faktör olduğuna dair görüşlerine karşın, genetik bilimciler belirleyici faktörün genlerimiz olduğunu savunurlar. İnsanın her iki durumun kombinasyonuyla meydana gelmiş olabileceği önermesi de bir köşede dururken, genetik bilimi ve nörofızyoloji alanında yapılan gelişmelerle genlerin algımız, idrakimiz, davranışlarımız ve duygularımız üzerinde ne kadar etkili olduğu daha net görülmektedir.
İnsan bedenindeki yaklaşık 100.000 genden "50 ila 70 bininin beyin fonksiyonları ile ilişkili olduğu tahmin edilmektedir" . Bu rakamlar insan genomunun (gen dizilişinin) nörofızyolojik oluşumumuz bakımından çok önemli olduğunu ortaya koymaktadır. "Doğduğu zaman bir bebeğin beyninde 100 milyar nöron bulunmaktadır. Yani Samanyolu’ndaki yıldızlar kadar çok." Bu yüz milyar nörona karşılık "50 trilyonun üzerinde bağlantı mevcuttur."

Bunun anlamı şudur: Biz daha çevremizle etkileşim içine girmeden beynimizde 50 trilyondan da fazla bağlantı kurulmuştur. Bu bağlantılar neticede psikolojik, duygusal, davranışsal ve zihinsel gelişimimizde etkili olacaktır. Dolayısıyla genler insan davranışında çok etkilidirler. "Bilim adamları genlerin çocuğun kişiliğinin yüzde ellisini belirlediğini tahmin etmektedirler. Deneyimler insan davranışının mimarıysa, genler davranışların temelini oluşturmaktadır.

Tüm bunları aklımızda bulundurarak genlerin kişinin spritüel veya dinsel gelişiminde çok önemli bir rol oynadığını söylemek mümkündür.

Genlerin davranış üzerindeki etkilerini belirlemek için bilimin kullandığı en etkili iki metot, ikiz ve evlat edinilmiş çocuklar üzerinde yapılan deneyler, çalışmalardır. Evlat edinilmiş kişiler üzerine yapılan çalışmalarda, bilim adamları, genetik olarak ilişkileri bulunan (akraba olan; kardeş veya ikiz) fakat ayrı yetiştirilmiş kişilerin davranışsal benzerlikleri veya farklılıklarını incelemişlerdir. Bu deneyler kapsamında tek yumurta ikizleri (monozigotik / MZ) ile çift yumurta ikizlerinden (di-zigotik / DZ) alınan sonuç son derece etkilidir.

Binlerce çift yumurta ikizinin doğum esnasında ayrılıp farklı yerlerde ve koşullarda yetiştirildiğini düşünün. 50 çift ikizin benzer müzikal yeteneğe ve zevke sahip olduğu tespit edilmiştir. Oysa doğumda birbirinden ayrılıp farklı yerlerde yetiştirilen bin çift tek yumurta ikizinden dört yüz çiftin aynı müzik zevkine ve yeteneğine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu durum genlerin kişinin müzikal yeteneğini ve zevklerini belirlemede önemli rol oynadığını göstermektedir. "Genel olarak çift yumurta ikizine oranla daha fazla tek yumurta ikizi benzerliği, özelliğin etiyolojisine genetik bir yaklaşım getirmektedir."

Belirli dinsel davranışları karşılaştırmak adına "84 tek yumurta ikizi ve çift yumurta ikizi birbirinden ayrı yetiştirilmiş, 821 ikiz bir arada yetiştirilmiştir. Walter ve meslektaşları (1990) dini tutum ve ilginin genetikten etkilendiği çıkarımına varmışlardır."

Virginia Commonwealth Üniversitesinde 30 bin çift ikiz üzerinde yürütülen bir başka çalışmada -ikizler üzerinde yürütülmüş gelmiş geçmiş en kapsamlı çalışmadır- araştırmacılar şu çıkarıma varmışlardır: "Dindarlığın ebeveynden çocuğa geçişinin tamamen kültürel olduğu zannına rağmen, çalışmalar bazı dini davranışlardaki bireysel farklılıklar üzerinde genlerin önemli rol oynadığını ortaya çıkartmıştır." Aynı grup araştırmacı "Dinî bağlılığın öncelikli olarak kültürel yolla geçen bir fenomen olduğunu ancak dini tutum ve eylemlerin kısmen genetik faktörlerden etkilendiğini" ileri sürmüştür.

Bir diğer çalışma da (Kendler, Gardner, & Prescott; 1997) "bayan ikiz deneklerin raporlarının -dinî inançların önemi, manevi rahatlama ihtiyacı duyma sıklığı ve dua etme sıklığı göz önünde bulundurularak- genetik faktörlerin kişinin kendini adamasında etkili olduğunu gösterdiğini" ortaya koymaktadır.

Minnesota Üniversitesi kendi bünyesinde yürüttüğü ikiz deneyleri, "Birbirinden ayrılarak farklı yerlerde yetiştirilen ikizlerin yüzde ellisinin, dinî ilgi ve tutumun genlerimizle belirlendiğini ispatladığını" göstermektedir.

Yukarıda bahsedilen ikiz deneylerinin ortaya koyduğu kümülatif sonuçlar genlerimizin dinî davranışlarımız üzerinde etkili olduğunu ispatlıyor. Spritüel gerçekliğin mevcudiyetine karşı spritüel bir fonksiyonun mevcudiyeti yani Beyindeki Tanrı Merkezime dair genetik argümanın temeli burada yatmaktadır.

Matthew Alper – Tanrı Yolculuğu
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://forumdayiz.yetkinforum.com
 
Spritüel Gen
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
FORUMDAYIZ :: Spritüalizm-
Buraya geçin: