FORUMDAYIZ

Evrensel Yasalar
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Nadi Nedir?

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 44
Kayıt tarihi : 31/05/09

MesajKonu: Nadi Nedir?   Paz Mayıs 31, 2009 1:00 pm

Nadi Nedir?
Nadi kelimesi Nada sözcüğünden gelmektedir. Sanskritçe Nada 'boru', 'ses', 'hareket', 'titreşim' ve 'rezonans' demektir. Böylece Nadi 'boru' veya 'kanal' anlamına gelmektedir. Burada A/od/'biyoenerji kanalı'anlamında kullanılmaktadır. Nadi kan damarı gibi boru biçiminde olan ve biyoenerji geçiren kanaldır. Bunun dışında Nadi kelimesi'hareketli enerji'anlamına gelmektedir. Nadi hareket eden enerjiyi taşıyan araçtır. Nadi kanalının yalıtılmış elektrik teli gibi 3 tabakası vardır. En iç tabaka Sira, orta tabaka Damani ve en üst tabaka Nadi olarak adlandırılmaktadır.

Eski metinlere Nadi sözcüğü bazen'akım'anlamında kullanılmaktadır. Bu metinlere göre, bedende yüz binlerce Nadi mevcuttur. Enerji düzeyini görme yeteneğini geliştirmiş insan Nadi kanallarını ışık akımları şeklinde görmektedir. Günümüzdeki bazı kitaplarda Nadi sözcüğü 'sinir'veya 'kan damarı'gibi tercüme edilmekte ve anlatılmaktadır. Bu yanlış bir kavramdır. Sinirler ve damarlar fiziksel boyuta, Nadi ise enerjetik boyuta aittir. Aslında Nadi ince enerjetik maddeden oluşmaktadır. Nadi kanalları sinirlerle bağlantılı olmalarına rağmen aslında enerjetik bedenin bir parçasıdır. Bundan başka Sanskrit dilinde Snayu 'sinir'demektir. Nadi, enerji akımını geçiren ince kanaldır. Enerji kanalları fiziksel gözlerle görülemez olmalarına rağmen kan damarları gibi gerçektir. Nadi konusunda eksiksiz bilgiler insan bedeninde hareket eden enerjinin çok boyutlu doğasını anlamaya yardım etmektedir.

Nadi olarak adlanan enerji kanalları Çakra olarak adlanan enerji merkezleriyle bağlıdır. Enerji merkezleri, bedensel ve psikolojik enerjilerin fiziksel düzeyde birbiriyle temasa geçme yerleridir. Prana olarak adlanan evrensel enerji ise bedensel ile zihinsel düzeyi ve zihinsel ile spiritüel düzeyi biribirine bağlayan güçtür. Aslında bedensel, zihinsel ve spiritüel tüm alanlarda birlikte çalışmaktadır. İki tür Nadi mevcuttur:

7. Pranavaha Nadi
2. Manovaha Nadi

Pranavaha Nadi kanallarından evrensel enerji Manovaha Nadi kanallarından ise zihinsel enerji geçmektedir. Genelde Pranavaha Nadi ile Manovaha Nadi kanalları bir arada bulunur. Bu kanallar otonom sinir sisteminin duyulara ilişkin sinirleriyle bağlantılıdır. Bedensel ile psikolojik düzeyler biribiriyle çalıştığı gibi enerji kanalları sistemi otonom sinir sistemiyle birlikte çalışmaktadır.

Nadi kanalları vasıtasıyla enerji tüm bedene yayılır. Bu kanallar ince enerji düzeyinde yerleşmiştir. İcra ettiği işlevlere göre enerji kanalları farklı isimler taşımaktadır. Minik enerji kanalları Nadika olarak adlandırılmaktadır. Enerji şebekesi Nadi-Çakra olarak adlandırılmaktadır. Enerji kanallarının varlığı bilim adamları tarafından kabul edilmiştir.

Nadi-Çakra şebekesinin doğası ve çalışma prensipleri sinir sisteminden farklıdır. Sinir sisteminde enerji sinirler aracılığıyla yayılmaktadır, enerji elektrikseldir ve fiziksel/kimyasal temele dayanarak çalışmaktadır. Bu enerjinin fonksiyonları sınırlıdır. Nadi-Çakra şebekesinden akan enerji daha kapsamlı ve etkilidir. Bu enerji daha ince düzeyde çalışmaktadır; daha üstün güce sahiptir ve sinir enerjisini destekleyerek güçlendirmektedir. Bu enerji alanı daha incedir. Bu enerjinin inceliğini belirtmek için Sukşma yani 'ince'terimi kullanılır. Bu, Patancali'nin Yoga Sutra kitabında anlattığı maddenin Bhuta olarak adlanan üçüncü biçimidir. Enerjinin bu ince yönü Vayu (enerji akımı) olarak da adlandırılır. Vayu kelimesi Va kökünden gelmektedir. Va sözcüğü 'hareket' demektir. Böylece Vayu kelimesi 'hareket eden' anlamına gelmekedir. Teknik anlamda Vayu, biyoenerjinin aktif hareketli halidir. Bedende 10 Vayu yani 'enerji akımı' mevcuttur.

Sinirsel enerjiden daha ince olan bu enerji teknik olarak Nadi denen enerji kanalları aracılığıyla yayılmaktadır. Nadi kanallarını sinirlerle karıştırmamak için Yoga-Nadi terimi kullanılmaktadır. Vayu olarak adlanan 'enerji akımı' sinir itmesinden farklı bir olaydır. Sinir itmesi kimyasal enerji sistemine dayanan eksi elektriksel güç dalgasıdır. Onun hareketi sinirlerle sınırlandırılmıştır. Vayu enerji akımı gizli temel enerjinin açık biçimidir. Vayu akımı Nadi kanallarında devamlı hareket etmektedir.

Nadi kanalları ince enerji boyutuna aittir. Bedende binlerce Nadi bulunmaktadır. Bu kanallardan çoğu kalp ve göbek bölgesinden başlar. Nadi kanalları Kan-dasthana olarak adlanan iki merkezden başlar. Bu merkezlerden biri göbek deliği bölgesinde, diğeri ise kalp bölgesinde yerleşmektedir. Sanskrit dilinde yazılmış kitaplar bu kanalların başlangıç ve son noktalarını tüm detaylarıyla açıklamaktadır.

Kalp bölgesinde yerleşen merkez Hridaya veya Hrit olarak adlandırılır. Hrit merkezi kalp organının içinde değil Suşumna olarak adlanan merkezi enerji kanalının içinde yerleşmektedir. Bu merkez Suşumna kanalının kalp bölgesinden geçtiği yerde bulunmaktadır. Hrit merkezinden enerji kanalları fiziksel organlara ve beyne uzanır. Bu kanallardan akan enerji çeşitli organları ve beyni çalıştırmaktadır. Hrit merkezi enerji kanallarının çalışmasını destekler. Çakra teknikleri sayesinde Hrit merkezi aktifleştiğinde bu merkezde enerji toplanır ve Suşumna kanalı canlanır.

Anüsten oniki parmak yukarı, karın bölgesinde yumurta biçimli Kandasthana olarak adlanan birinci merkez vardır. Bu merkezden 72000 Nadi tüm bedene yayılmaktadır. Her kanal binlerce minik kanallara dallanmaktadır. Bu kanallar vücuda her yönde nüfuz etmekte ve sayısız işlevler icra eder. Kanallardan akan enerji fiziksel ve zihinsel fonksiyonları destekler. Enerji kanallarının bedenin yüzeyine binlerce çıkış yerleri vardır.

Sanskritçe yazılmış Kankalamalini Tantra, Gandharva Tantra ve Todala Tantra kitaplarında 35 000 000 enerji kanalından söz edilmektedir. Şiva Samhita kitabı ise 350 000 enerji kanalından bahsetmektedir. Bunlardan 108 Nadi esas enerji kanalıdır. Bu kanallardan 14 Nadi önemlidir. Bunlardan 3 enerji kanalı çok önemlidir. Çok önemli üç enerji kanalı Suşumna, ida ve Pingala olarak adlandırılmaktadır. Bu üç kanaldan Suşumna en önemlisidir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://forumdayiz.yetkinforum.com
 
Nadi Nedir?
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» TMT Nedir ?
» Sayma Düzeni Nedir?
» Scratch Nedir ?
» Yüz Felci Nedir ve Yüz Felci Tedavisi
» İCTİHAD NEDİR ?

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
FORUMDAYIZ :: Yoga/Meditasyon-
Buraya geçin: