FORUMDAYIZ

Evrensel Yasalar
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Çakraların organlarla bağlantıları

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 44
Kayıt tarihi : 31/05/09

MesajKonu: Çakraların organlarla bağlantıları   Paz Mayıs 31, 2009 12:57 pm

Çakra merkezlerinin hem belirli organlarla hem de belirli bilinç halleriyle özel bağları vardır. Enerji merkezlerinin esas işlevleri bedene ve enerji katmanlarına enerjiyi çekmek ve dağıtmak, enerji katmanlarındaki Çakra çıkışlarıyla olan dinamik bağları sağlam tutmaktır. Merkezlerin işlevlerinden biri, değişik alanlar arasındaki etkileşimi koordine etmektir. Bedenin durumu sadece enerjinin akış hızıyla değil, aynı zamanda ritimdeki uyumun derecesi ile de etkilenmektedir. Normal enerji akışını bozan herhangi bir blokaj, canlılığın kaybına ve sağlığın kötüleşmesine sebep olmaktadır.

Maalesef piyasada bulunan "yoga", reiki, biyoenerji ve şifacılık kitaplarında Çakra konusunda çeşitli yanlış kavramlar bulunmaktadır. Bu yanlış kavramları kitap boyunca inceleyeceğiz ve düzelteceğiz. Şuan piyasada bulunan bir"yoga" kitabında yazar Çakra merkezlerini anlatarak şöyle diyor: "Bu enerji çarkları omurganızın etrafında dönerek onu sarar." Belli ki yazarın pratik tecrübesi yok ve Çakra merkezlerini görme gücünü geliştirmemiş. Enerji merkezleri omurganın etrafında dönmemekte ve omurgayı sarmamaktadır. Onlar girdap şeklinde omurgadan çıkarak bedenin yüzeyine doğru uzanmaktadır.

Daha da kötüsü yazar"çakra meditasyon"bölümünde enerji merkezinin "omurgayı önden ve arkadan bir bant gibi sarmaladığını" düşünmeyi öneriyor. Bu tür düşünme ve odaklanma Çakra merkezindeki enerji akımını kesinlikle bozacaktır çünkü genel Çakra akımına terstir.

Daha sonra yazar diyor ki: "Bedenimizde yedi ana çakra vardır. Bu ana enerji kanallarına bağlı yüzlerce başka enerji kanalı da vardır." Çakra olarak adlanan şey "enerji kanalı"değil enerji merkezidir. Enerji kanalları ile enerji merkezlerini karıştıran kişinin Çakra konusunda kitap yazmaya hakkı bile yoktur.

Çakralar bedene enerji aktaran merkezlerdir. Her bir Çakra farklı bir enerjinin giriş kapısıdır. Bu giriş kapıları tıkandığında bedeni besleyen enerji kısıtlanmaktadır. Bu enerji kısıtlanması belirli organları güçsüz düşürerek hastalıklara neden olmaktadır.

Çakra merkezleri, yaşam enerjisini evrenden, çevreden ve tüm enerji yapılarından alarak maddi beden ve sübtil bölgelerin yaşaması için gerekli frekanslara dönüştürürler. Enerji merkezleri evrensel enerjiyi dönüştürerek organizmanın kullanımı için çeşitli düzeylerine dağıtırlar. Bununla birlikte gerekirse çevrelerine de enerji verirler. Çakra sistemi aracılığıyla insan çevreyle ve evrenin farklı düzeyleriyle sürekli bir alışveriş içinde olmaktadır.

Prana olarak adlanan evrensel enerji beyaz renktedir ve parlak küreciklerden ibarettir. Beyaz enerji Çakra merkezleri tarafından emilmekte, sindirilmekte ve bileşenlere ayrılmaktadır. Beyaz enerji yedi tür renkli enerjiden oluşmaktadır. Bu yedi enerjinin renkleri gökkuşağının yedi rengine denk gelmektedir. Beyaz enerji kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor renkli enerjilerden oluşmaktadır.

Her Çakra beynin muayyen bölgesini açan veya uyandıran bir anahtar veya düğmedir. Birçok insanda bu enerji merkezlerinin aktivitesi çok düşüktür. Belli teknikler uygulayarak Çakra merkezlerine odaklanma Çakra merkezlerinden geçen enerji akımını artırır ve Çakra merkezlerinin aktifleşmesine, canlanmasına ve çalıştırılmasına yardım eder. Bu da beyindeki uyuşuk olan bölgeleri ve onların karşılığı olan sinirsel ve zihinsel düzeylerdeki yetenekleri uyandırmakta ve bilincin genelde ulaşılmaz yüksek düzeylerinin tecrübeden geçirilmesini sağlamaktadır.

Sanskrit dilinde yazılmış metinlerde 88.000 Çakra merkezinden söz edilir. Böylece insan bedeninin hemen hemen her bölgesinde enerji alışını, dönüştürülmesini ve iletimini gerçekleştiren enerji merkezleri vardır. Bu Çakra merkezlerinin çoğu çok küçüktür ve enerji sisteminde önemsiz rol oynamaktadır. Yalnızca 40 kadar İkincil Çakra önemli işlevler icra etmektedir. Bunların çoğu gövdede, boyunda, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında yerleşmektedir.

Yedi esas Çakra mevcuttur ve onlar omurganın merkezinden geçen Suşumna Nadi kanalında yerleşmektedir. Suşumna Nadi apış arası bölgesinden başlayarak kafanın tepesinde bitmektedir. Çakra merkezleri Nadi olarak adlanan enerji kanalları şebekesiyle bağlantıdadır. Nadiler sinir sistemiyle bağlantılı olan ama doğası daha ince olan enerji kanallarıdır.

Her Çakra merkezinin karakteristik rengi ve belirli taçyaprağı sayısı olan nilüfer çiçeği şeklinde simgesi vardır. Nilüfer bireyin spiritüel hayatta geçmesi gereken üç aşamayı simgelemektedir. Bu aşamalar bilgisizlik, isteklilik ve aydınlanma aşamalarıdır. Bu spiritüel gelişmenin, farkındalığın en alt halinden bilincin en yüksek haline yükselişini temsil etmektedir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://forumdayiz.yetkinforum.com
 
Çakraların organlarla bağlantıları
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
FORUMDAYIZ :: Yoga/Meditasyon-
Buraya geçin: