FORUMDAYIZ

Evrensel Yasalar
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Kendini Sevme Gerekliliği

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 44
Kayıt tarihi : 31/05/09

MesajKonu: Kendini Sevme Gerekliliği   Paz Mayıs 31, 2009 12:16 pm

Ezoterik öğreti, "Kendini sevmeyen bir insan başkalarını seve­mez." der. Yüzeysel olarak baktığımızda elbette ki her insan kendini sever veya sever görünür. Ancak bilinçdışı alanlara girdiğimizde her insanın kendini ve deneyimlerini olduğu gi­bi kabul edemediğini, kendiyle tam bir barış ve uzlaşı içinde olamadığını, bazı pişmanlıklar içinde olduğunu vs. görürüz. Geçmişte yaşadığı kimi deneyimler için kendine kızan, piş­manlık duyan, kendini suçlayan, kendini affetmeyen, yaptığı kimi eylemlerden dolayı kendini sevmeyen kimliklerle veya duygularla karşılaşırız. Bu açıdan baktığımızda ezoterik öğre­ti son derece haklıdır. Çünkü biz pek çok kimliğin toplamıyız ve bazı kimliklerimizde kendimizi sevmeyiz. Bilinç dışımızda, kendimizle ilgili pek çok ulumsuz duyguyu barındırırız.

Kadın veya erkek kimliğimiz, evlat kimliğimiz, anne ve­ya baba kimliğimiz, arkadaş, dost kimliğimiz, yemek yemeyi seven kimliğimiz, eğlenceli veya depresif kimliğimiz, mesleki kimliğimiz, ruhsal kimliğimiz gibi pek çok kimliğimiz vardır. Her bir kimliğimiz, yaşadığı deneyimlerin duygularını ve al­mış olduğu kararları muhafaza eder. Her bir kimliğin pozitif deneyimleri de olumsuz deneyimleri de olmuştur ve olmakta­dır. İşte bu olumsuz deneyimler nedeniyle kendimizi bir bü­tün olarak sevme becerisinden yoksun olabiliriz. Ancak hepi­mizin varlıksal olarak asıl hedefi; beşeri kimliklerimizin yarat­tığı çalkantıları azaltıp, duygulardaki ve zihindeki pozitif de­ğişimleri yaratıp, zihinsel sükuneti temin etmek ve ruhsal kimliklerimizi geliştirmektir.

Meseleye bir de bilinç boyutundan baktığımızda biz, bi­linç ve bilinçaltımızın toplamıyız. Görünürde bizi yöneten bi­linçli tarafımızdır ancak gerçekte bizi asıl yöneten bilinçdışımızdır. Bilinç ile bilinçdışı arasındaki rekabeti her zaman bilinçdışı kazanır. Almış olduğumuz kararlarda en büyük söz sahibi bilinçdışıdır. Bu nedenle bilinçdışında kendini sevme­yen bir insanın görünürde kendini seviyor olması, bireyin il­lüzyon içinde yaşamasıdır.

Bu illüzyon olasılıklarını fark eden, kendi kimlikleriyle yüzleşmeye başlayan, duygu ve zihin alanında kendi derinlik­lerini tanıdıkça bilinçdışını yeniden yapılandıran; önyargıla­rından giderek arman, kavrayışı değişen, korkulan ve olum­suz duygularıyla yüzleşip iç huzuru temin eden; gerektiğinde kendini ve diğerlerini affedebilen, kendini daha derinlikli bo­yutlarıyla tanımaya ve sevmeye başlayan insanlar gerçekten kendini sevmeye başlar. Bu, egodan değil kendini tanımaktan kaynaklanan, kendi derinliklerini anlayıp varlığının süptil alanlarına pozitif değişimler yaratacak yatırım yapmaktan kaynaklanan dolayısıyla şefkat ve anlayışla beslenen bir sev­me hissidir.

Kendini alt kimlikleriyle ve onların acizliğiyle, korkula­rıyla, çaresizlik duygularıyla, güven eksikliğiyle tanımaya başlayan insan diğer insanların da aynı alt kimlikler tarafın­dan kuşatılmış olduğunu fark etmeye başlar. Bu alt kimlikler bireyi yetiştiren ailenin, toplumun, eğitimin, gelenek ve göre­neklerin ve kültürün oluşturduğu kimliklerdir. Bu kimliklerin ruhsal özle alakası yoktur. Tam tersine kimliklerin bir kısmı veya arızaları özün gelişimine engeldir.

Öz olarak mükemmel olan ve kendisi gibi özünü geliştir­mek için var olup mücadele eden varlıkların beşeri kimlikler­le kuşatılmış olduğunun farkına varan bir zihin, o varlıkların özündeki masumiyetin ve gelişme isteğinin sevilmeye değer olduğunun idrakine varmaya başlar. Yani kendini sevmeye başlayınca diğer varlıkları da hatasıyla, sevabıyla sevilmeye değer görür. Kendi derinliklerini anladıkça diğer varlıkları da derinlikli olarak anlamaya ve tahlil etmeye başlar. Kendini sevmeye başladıkça onları da sevmeye başlar. Çünkü kendini sevme serüveni ve süreci bilgiyi ve anlayışı getirirken, bilgi ve anlayış da diğer varlıkların sevilmeye değer olduğu farkındalığına ulaştırır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://forumdayiz.yetkinforum.com
 
Kendini Sevme Gerekliliği
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
FORUMDAYIZ :: Spritüalizm-
Buraya geçin: